Kuidas katta parimal viisil töötajate vaimse tervise vajadused?

Meie kohtumine Siffi esindaja Joonas Kõrre-ga leiab aset nende õdusas kontoris Lutheri masinasaalis. Jutuajamine on intervjuu vormis, kus Joonas räägib sellest, millega Siffi on tööandjaid aidanud juba üle 4 aasta ja kuidas on saavutatud eelistatud vaimse tervise teenuse pakkuja staatus.

Q: Mida Siffi pakub?

Siffi on vaimse tervise digitaalne lahendus, mis koondab ennetava toe, hindamisvahendid ning teraapia ja coaching’u ühte platvormi. Meie eesmärk on pakkuda töötajale kohest abi ning tööandjale terviklikku vaimse tervise lahendust.

Q: Millist probleemi te lahendate?

Statistika näitab, et 25% ettevõtete töötajatest vajavad vaimse tervise osas tuge ning sellega mitte tegelemine on organisatsiooni jaoks kolossaalne kulu. Pealtnäha on vaimse tervise lahendusi palju, aga kõigi nende puhul on sarnane häda - fookus pannakse vaimse tervise kliinilisele spektrile, kus aga vajadus on suhteliselt väike - mõned protsendid kogu töötajaskonnast. Siffi katab oluliselt laiemat vaimse tervise spektrit, sh ennetust, ning pakub lisaks tööriistu kogu vaimse tervise suuna juhtimiseks ettevõttes. Seda on tunnustanud ka tööandjad - meie klientideks on Eesti eesrindlikumad ning nimekamad tööandjad alates telekomi ettevõtetest ning lõpetades tehnoloogia scale-up’idega.

Q: Ehk teenust saab kasutada vaid läbi tööandja?

Oleme tõepoolest keskendunud tööandjatele, kuna tööandja jaoks on oluline, et tema töötajad oleksid rahulolevad ja õnnelikud. Üle 50% pikaajalistest haiguslehtedest on seotud vaimse tervisega, seega nõrk vaimse tervise tugi on ka tööandjale selge probleem.

Q: Millist kasu ettevõte sellest saab?

Efektiivne vaimse tervise tugi vajab valdkonna spetsialisti kaasatust. Tööandja roll ei ole kõigi maailma probleeme ise katsuda lahendada - oleme teinud tööandjale lihtsaks meie teenusega liitumise, kus töötajate vaimse tervise eest hoolitsevadki valdkonna tippspetsialistid ja tagavad, et iga töötaja saab oma vajadusele sobiva teenuse lihtsalt ja kiirelt, tema emakeeles. Katame platvormil üle 30 keele ja teenus on lisaks Eestile saadaval ka paljudes teistes riikides üle maailma - Maltast Kanadani.

Personalitöötaja jaoks oleme omakorda loonud lahenduse, kus halduskoormus on minimaalne, kuna integreerume üle 30 personalitarkvaraga.

Q: Kui palju on Siffil kliente?

Siffil on täna suurusjärgus 50 korporatiivklienti ning teenustega on kaetud ligi 19 000 töötajat. Oleme ravikindlustuse ja Stebby järel populaarsuselt kolmas hüve ja huvi selle vastu kasvab, kuna töötaja vaimne tervis muutub järjest olulisemaks.

Q: Millist kasu töötaja sellest saab?

Töötaja saab abi siis, kui ta seda kõige enam vajab. Ta saab rääkida psühholoogiga oma probleemidest samal päeval - ei pea nädalaid järjekorras ootama ega otsima omale sobivat spetsialisti ise. Juhtimis- ja ajaplaneerimise oskusi saab õppida Siffi coachidelt.

Q: Ettevõtetes on tihti juba kasutusel ravikindlustus. Kas sellega kaetakse vaimse tervise osa ära?

Oluline on arvestada sellega, et ravikindlustuspakettide sees olevad vaimse tervise lahendused on pea täielikult keskendunud kliinilist nõustamist vajavatele töötajatele ja on väga piiratud. Kliinilist tuge vajavaid töötajaid aga ei ole mitte 25%, vaid mõni protsent. Sellega jääb tööandjal oluline osa töötajate vajadustest katmata ja hüve mõju jääb väga piiratuks. Siffi on reeglina suutnud kaasata ravikindlustusega võrreldes 3-5 korda enam inimesi ja oleme mõõtnud ka sellise laiapõhjalise sekkumise tulemusi - pikaajaliste haiguslehtede avamise arv on tööandjal langenud kuni 57% ja tööviljakus suurenenud üle 20%. Umbes 10% lahkumist planeerinud töötajatest on jäänud tööandja juurde tänu õigeaegsele sekkumisele.

Q: Mida arvavad need, kes teenuseid kasutavad?

Siffi mõõdab tagasisidet ja meil on olemas ka väga detailne HR Dashboard. Sealt näeb personaliosakond reaalajas kogu statistikat ning stressoreid, millega tööandja saab viivitamatult tegeleda.

4800 töötajat on jaganud Siffi teenusele tagasisidet. 98.8 % töötajatest on kinnitanud, et Siffi sessioonid on neid aidanud - see on parim tunnustus Siffi teenusele.

Q: Kas tööandja võib saada trahvi, kui ta töötaja vaimset tervist ei toeta?

2023. aasta sügisel kajastati meedias juhtumit, kus Sotsiaalkindlustusameti töötaja kaebas oma tööandja kohtusse läbipõlemise tõttu ja võitis. See tõi esile olulise pretsedendi ja tõstatas küsimuse tööandjate vastutuse kohta töötajate vaimse tervise eest hoolitsemisel. Kui varem räägiti peamiselt töötervishoiust, siis nüüdseks on selge, et vaimne heaolu on sama oluline ning tööandjatel on kohustus seda toetada.

Q: Kuidas olla kindel, et mõnda teist ettevõtet selline kaasus ei taba?

Ettevõtted, kes tahavad sellistest riskidest hoiduda, peavad tähelepanu panema toetava vaimse tervise kultuuri loomisele ja ennetama suuremate probleemide teket. Siffi saab siin olla sobiv partner, kellel on Eestis suurimad kogemused töötajate vaimse tervise vallas.

Q: Mis on Siffi X-faktor?

Siffi on seal, kus töötajate vaimne heaolu on päriselt ka prioriteet. Seda tajume ka, kui räägime oma klientidega:

Tehnopol: “Meie arvame, et igal töötajal peab olema lihtne ligipääs teraapiale just siis, kui ta seda kõige enam vajab.”

Starship Technologies: “Tahame pakkuda oma töötajatele erinevaid tööriistu ja võimaldada tuge, et iseenda heaoluga parimal viisil tegeleda.”

Bondora: “Hoolitsedes meie inimeste vaimse tervise eest, hoolitseme ka enda jätkusuutliku tuleviku eest.”

Testlio: “Tööandjad saavad palju ära teha, et töötajad julgeksid ja tahaksid teraapiasse pöörduda juhul, kui tundub, et seda kõike on liiga palju.”


Artikli autor

Joonas Kõrre

Siffi B2B võtmekliendijuht


Next
Next

Kodumaised kingitused jätkusuutlikkust arvesse võttes