Ei saa keskenduda? Sinu ülemus on süüdi! 

Kas pidevalt segatud olles tekib vahest õhtul tunne, et ei saanud midagi ära tehtud, kuigi kogu aeg oli midagi teha?

Hea uudis on see, et keskendumise eest ei vastuta mitte Sina, vaid Sinu töökeskkond on süüdi!

James Clear viitab raamatus "Atomic Habits" šokeerivale loole.

1971. aastal Vietnami sõja ajal avastati, et 20% Ameerika sõjaväelastest olid heroiinisõltlased. Mis aga eriti üllatas, oli see, et üheksa sõdurit kümnest, kes naasid kodumaale, suutsid loobuda sõltuvusest põhimõtteliselt üle öö. Tollel ajal oli see šokeeriv avastus, sest heroiinisõltuvus arvati olevat ravimatu.

Vietnami sõjas olev keskkond soosis tugevat sõltuvust: suur stress, teised tarvitasid seda ja heroiin oli kergesti kättesaadav. Sellisest keskkonnast väljapääsemine võimaldas aga suurel enamusel sõltuvusest loobuda.

Kuidas toimib rehabilitatsioonikeskuste mudel? Inimesed tuuakse välja keerulisest seisust, kuid hiljem tuleb minna tagasi ahvatluste ja vanade harjumuste keskkonda. 

Mis siis juhtub?

Paraku on numbrid teistpidised ja üheksa kümnest langeb tagasi sõltuvusse. See illustreerib selgelt, kui oluline on meid ümbritsev keskkond.

Küsimus Sulle kui personalitöötajale: Kas Sinu meeskond töötab keskendumist soosivas keskkonnas? Või käib kontoris pidev sagimine, koosolekud vahelduvad lõputute kiirteadete ja ootamatute katkestustega?

Tundsid ennast ära? Sa pole üksi.

Microsofti uuring näitas, et 68% inimestest tunnevad, et neil pole piisavalt segamatut tööaega. Kui töökeskkond ei toeta keskendumist, on vastuvoolu ujumine raske nii töötajatele kui kogu organisatsioonile.

Kuid hea uudis on see: Sinu võimuses on mõjutada keskkonda, mis soosib süvenemist ja suurendab tulemuslikkust.

Jagan Sulle 5 keskkonda muutvat nippi, mis tõmbavad Su tiimi välja segajate kaosest.

1. Vaikuse lipp

Tegelikult ei pea olema lipp. Võivad ka olla kõrvaklapid, silt uksel või mõni muu selgelt eristatav märguanne, et “palun mitte segada”. Sellise sildi puhul on hea sättida koos märguandega ka taimer, et lipp hiljem maha võtta

2. Koosolekutevabad hommikud

Mitmes ettevõttes on rakendatud sellist asja nagu koosolekutevaba päev. See on hea, aga sellest kõvasti kasulikum samm edasi on koosolekute vabad hommikud.

Asi on nimelt selles, et hommikuti ollakse keskmiselt värskemad ning seda aega on hea kasutada selleks, et süvenenult tegutseda enda kõige olulisemate projektidega. Koosolekute vaba päeva ärajäänud koosolekud kipuvad jagunema teiste päevade peale ja söövad ära kõige kasulikuma keskendumise aja.

3. Kokkulepped, kui kiirelt siis peab vastama

RescueTime uuring leidis, et keskmiselt vaatab töötaja oma meili või kiirsuhtlusplatvormi kuue minuti tagant.

6 minutit! Kuue minuti kaupa keskendudes just liialt kaugele ei jõua.

Kui on kokku lepitud, kui kiiresti eeldatakse vastust meilis, Slackis ja telefoni teel, annab see selge signaali, et mõneks ajaks teated välja panna on igati mõistlik.

4. Vaikne aeg

Vot see on muutus, mis on enamik ettevõtteid kõige paremini aidanud.

Kõige magusam aeg on enamasti olnud kell 10-12. Siis jõuab veel enne jooksvalt asjad läbi rääkida ja siis mõneks ajaks “koopasse kolida”. Lisaks on sellel ajal enamik töötajaid kõige värskemad ning inimestel on piisavalt energiat, et olulised asjad tehtud saada.

Mida see enamasti tähendab? Kolleegide poole pöördutakse, siis kui on väga vaja. Koosolekud suunatakse muule ajale. Märguanded keeratakse kinni. See annab regulaarselt aja, et ellu viia enda kõige olulisemaid ülesandeid tundmata süümepiinu, et teistele ei vasta.

5. Koosolek iseendaga

See on lihtne, kuid tõhus viis juhul, kui ühiseid põhimõtteid on keeruline juurutada. Aga ole tähelepanelik. Väga kerge on juhtuma see, et ühised koosolekud saavad tähtsamaks, kuigi reaalsuses lood suurima väärtuse just siis, kui saad üksi rahulikult midagi suurt luua.

Kutsun Sind muutusi ellu viima!

Muudatused ei tundu alati kergesti saavutatavad, kuid iga väike samm keskendumist toetava keskkonna loomisel on oluline. Personalitöötajana oled Sa võtmepositsioonil, et algatada ja juhtida neid muudatusi. Tulemuseks on rahulolevam ja produktiivsem tööjõud, mis saavutab enamat.

Üksi alustades võid liikuda kiiresti, kuid koos meeskonnaga jõuad kaugemale. Võta need ideed kasutusele, inspireeri oma tiimi ja loo keskkond, kus igaüks saab anda endast parima!


Artikli autor

Arno Lehtsaar


Next
Next

Kas sinu organisatsioon paistab tööturul piisavalt silma?